OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Zámořští borci ANOTHER BREATH mi zhruba před pěti lety díky svému podařenému pražskému vystoupení bleskově prolétli hlavou, aby se pak na další léta zase úplně vytratili. Jejich řízný a tradiční hardcore se neméně sebevědomě vyjímal i na debutovém albu „Not Now, Not Ever“. To právě recenzované je v pořadí již třetí a dnes již zkušení a perfektně sehraní Američané na něm předvádějí více než slušný hc standard, který boduje především velikým nasazením a výbornou aplikací důležitých žánrových vzorců do praxe.
Soukolí jejich stroje se v podobě úvodu otvíráku „No God“ sice roztáčejí trochu zvolna, ale jakmile se křikloun Ted poprvé opře do hlasivek, obrátky se zvyšují na patřičnou úroveň a ANOTHER BREATH dávají plný průchod svým hudebním choutkám. Ne, tady opravdu nehledejme žádné kompromisy, ani úkroky stranou. Tato pětice v tom má už několik let naprosto jasno a to hodlá vystavovat na odiv i na svém novém albu. Rychle odsýpající vály plné ke zběsilému cirle pitu a dalším podobným kratochvílím svádějících momentů, zrychlovačky, stopky, občasné střední tempa a pak zase rychlý útok vpřed. Tak pořád dokola a do plných.
Sympatická mladá kapela nikdy nevynikala přehnanou stopáží svých nahrávek a ani tato není výjimkou. 26 minut, 11 skladeb a poté už jen uklidit tu spoušť. Tu má na svědomí spíše první polovina alba, přičemž zejména úvodní čtyři skladby se na posluchače vyvalí v takovém tempu a dávkou energie, že jim prostě nelze čelit. Hlavně v těchto momentech se lze jen stěží ubránit pocitu, že „The God Complex“ je vlastně dokonalou čistokrevnou žánrovou nahrávkou. Nechybí strhující kytarové riffy, dynamická rytmika a brilantně zaranžované vokály, jejichž sílu ještě umocňují časté sborové pasáže.
Uvolněná a překvapivě i více emotivní titulní skladba tvoří i pomyslnou dělící čáru rozdělující nahrávku na dvě trochu odlišné poloviny. Tempo té první poté trochu upadává, nikoliv však hladina energie a nasazení. Přestože se ani v dalším průběhu nedá hovořit o nějakém ústupu do defenzívy, nabídnou ANOTHER BREATH i zajímavé kousky, ve kterých předvedou i trochu pestřejší škálu nálad a emocí. Ke zdůraznění úderného refrénu osmé v pořadí „Weight“ si kapela ukázkovým způsobem vypomáhá již zmiňovanými sbory. Ač jedna z těch méně uspěchaných, jasná koncertní hitovka, při jejímž poslechu si není těžké představit sešikovaný a synchronizovaně hopsající dav pod pódiem.
Album plné protináboženských textů a výtečné energické muziky, které svojí sílu znásobilo výbornou produkcí Kurta Balloua, což je v posledních letech již zavedená a spolehlivá značka. „The God Complex“ je zároveň i albem schopným díky svému nekompromisnímu vyznění oslovit i ty fanoušky tvrdé a energické muziky, kteří za normálních okolností s čistou formou hardcore moc do styku nepřijdou anebo lépe řečeno přijít nechtějí. V tomto případě lze výjimku rozhodně doporučit.
100% hardcore!
8 / 10
Ted Winkworth
- vokály
Jon Davis
- kytara, vokály
Scott Gillard
- kytara
Sean Barr
- basa
Bob O'Neil
- bicí
1. No God
2. Sin Eater
3. Nausea
4. I Want To Live
5. God Complex
6. Belly Of A Whale
7. Dogtown
8. Weight
9. Makyo
10. I Am The Messiah
11. Eleventh Hour
The God Complex (2009)
Mill City (2006)
Not Now, Not Ever (2004)
Vydáno: 2009
Vydavatel: Panic Records
Stopáž: 26:39
Produkce: Kurt Ballou
Studio: Godcity Studios, Salem (USA)
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.